EET zamávalo také se sedlčanskými trhy

 

Dost okrajovou záležitostí se pro mě stal středeční trh v Sedlčanech, proto jsem o něm aktuálně ani nepsal. Měl jsem totiž v uplynulých dnech úplně jiné starosti a času mi tak moc nezbývalo. Pokusím se teprve teď to napravit a o trhu něco obšírnějšího napsat. Zcela jasně se dá říct, že březnový trh ovlivnila Babišova elektronická evidence tržeb (EET). To se projevilo na počtu stánků, kterých na náměstí vyrostlo se středečním ránem něco málo přes deset. Tedy bídná polovina jak jindy. Přitom jsou dost velké rozdíly mezi zbožím, které stánkaři prodávají a jenž spadají od března 2017 pod EET. To se netýká jen běžných trhů, ale i těch farmářských, které v regionu, konkrétně na náměstích v Prčici a také v Sedlčanech, s počátkem jara vypuknou.

Zcela v klidu mohou po celý letošní rok být farmáři a pěstitelé, ti všichni budou muset evidovat tržby až ve 3. vlně, tedy od března 2018. Tedy přesně například ti, jenž sýry, mléko, maso, masné výrobky, pečivo, apod. sami vyrábějí, či sazenice a květiny vypěstují. Stejně v klidu mohou až do března 2018 zůstat ti stánkaři, kteří na trzích prodávají například párky v rohlíku, palačinky, lívance, zmrzlinu, tedy potraviny určené k přímé konzumaci. Nejedná se totiž o stravovací služby, ale pouze o dodání zboží k okamžité spotřebě.

Stejně tak se EET vůbec nevztahuje na ojedinělé prodejce, kteří na trh přijedou s přebytky ze zahrady. Ti, kteří prodávají výhradně svoje výpěstky, se do systému EET musí zapojit až příští rok. Pozor si však musí dát ti, jenž výše uvedené zboží nevyrábí nebo nevypěstují a na trzích jej pouze přeprodávají. Ti podle Babišova zákona spadají mezi maloobchodníky a musí tedy mít pokladnu a elektronicky evidovat své tržby už od března 2017. Právě tato složitost rozlišování prodávaného zboží a řešení pokrytí místa mobilním signálem vede mnohé k tomu, že od letošního března raději prodávat na trhy nejezdí.

Ke škodě těch, kteří mají všeobecně trhy v oblibě a hodně rádi na nich nakupují… Osobně nepatřím mezi jedny ani druhé, takže prosím berte moje kusé, výše uvedené informace s rezervou. Nemůžete se mi divit, takových a podobných právních norem máme v Česku přibližně dva miliony! Nevyznají se v nich už ani právníci a soudci, natož my, obyčejní lidé. Přitom naši i evropští poslanci chrlí další a další…

Psychopat show – zdroj: Ateo.cz

 
---------------------------------------------------------------------------------------------